Choroby powodowane niedoborem lub nadmiarem wody
Słownik niezrozumiałych pojęć tutaj
Wprowadzenie
Wilgotność w glebie jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia roślin. Nienormalna zawartość dostępnej wody dla roślin powoduje spadek wzrostu i ukazywanie się chorych lub zamarłych roślin.
Rośliny cierpiące na niedobór wody są zwykle pozbawione turgoru, są jasno zabarwione do żółtych, mają niewiele małych liści, słabo plonują, więdną i zamierają. Bardziej na niedobory wody są wrażliwe rośliny jednoroczne niż wieloletnie. Rośliny uszkodzone brakiem wody są również bardziej podatne na pewne patogeny i owady.
Wpływ niskiej wilgotności względnej
Oddziaływanie niskiej wilgotności względnej jest najczęściej spotykane w uprawach domowych, zwłaszcza w okresie zimowym. W mieszkaniach w okresie zimowym wilgotność często spada do 15-25%, odpowiadając wilgotności pustyni. Powodem jest szczególnie suche powietrze ponad lub w pobliżu źródła ciepła. Rośliny doniczkowe utrzymywane w takich warunkach nie tylko zużywają wodę szybciej, wolniej rosną i szybciej zaczynają więdnąć, ale ich liście stają się plamiste lub pomarszczone i wcześniej opadają. Kwiaty gwałtownie usychają i opadają. Na ogół rośliny domowe wymagają wysokiej wilgotności.
Wpływ wysokiej wilgotności gleby
Nadmiar wody występuje znacznie rzadziej niż susza. Przejawia się on najczęściej na glebach słabo przepuszczalnych lub występuje w uprawach doniczkowych nadmiernie nawanianych. Rośliny w glebach nieprzepuszczalnych nie posiadają wigoru, często więdną i mają liście jasnozielone lub żółtozielone.
Skutkiem nadmiaru wody na glebach zalanych lub powstałego w związku z słabą przepuszczalnością gleby jest zamieranie korzeni, prawdopodobnie z powodu braku wystarczającej ilości tlenu. Mokre, beztlenowe warunki sprzyjają rozwojowi organizmów beztlenowych, które w cyklu życiowym tworzą azotyny, które są toksyczne dla roślin. Ponadto, komórki korzenia uszkodzone wskutek braku tlenu tracą swoją wybiórczą przepuszczalność i pozwalają roślinie absorbować metale toksyczne i inne substancje trujące. Zamarłe korzenie są również łatwo zasiedlane przez fakultatywne pasożyty.
Wpływ nadmiaru wody jest najczęściej widoczny w uprawach doniczkowych. Nadmiernie nawadniane rośliny zwykle zrzucają liście lub liście żółkną. Czasami liście i pędy pokrywają się brunatnymi lub czarnymi mokrymi plamami lub ich korzenie i podstawa pędu czernieją i gniją wskutek wtórnego porażenia przez mikroorganizmy patogeniczne uaktywnione w następstwie zwiększenia wilgotności gleby.
Aby uniknąć występowania chorób wywoływanych nadmiernym uwilgoceniem gleby należy:
Nierównomierne uwilgotnienie gleby jest przyczyną choroby zwanej dzieciuchowatość i paciorkowatość bulw ziemniaka.
Cel ćwiczenia
Materiał
Rośliny z objawami niedoboru lub nadmiaru wody.
Ćwiczenie
1. |
Wykorzystując udostępnione rośliny scharakteryzuj objawy chorobowe. Wyniki porównań zestaw w tabeli. Określ domniemane przyczyny chorób. |
Pytania
1. |
Poza wrażliwością roślin, od czego jeszcze zależy wielkość efektu niedoboru lub nadmiaru wody? |
2. |
Jakie objawy innych chorób przypominają symptomy wywołane niedoborem lub nadmiarem wody? |