Home
Wprowadzenie
Programy
Inne
 

Choroby powodowane niedoborem lub nadmiarem wody


Słownik niezrozumiałych pojęć tutaj


Wprowadzenie

Wilgotność w glebie jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia roślin. Nienormalna zawartość dostępnej wody dla roślin powoduje spadek wzrostu i ukazywanie się chorych lub zamarłych roślin.

Rośliny cierpiące na niedobór wody są zwykle pozbawione turgoru, są jasno zabarwione do żółtych, mają niewiele małych liści, słabo plonują, więdną i zamierają. Bardziej na niedobory wody są wrażliwe rośliny jednoroczne niż wieloletnie. Rośliny uszkodzone brakiem wody są również bardziej podatne na pewne patogeny i owady.

Wpływ niskiej wilgotności względnej

Oddziaływanie niskiej wilgotności względnej jest najczęściej spotykane w uprawach domowych, zwłaszcza w okresie zimowym. W mieszkaniach w okresie zimowym wilgotność często spada do 15-25%, odpowiadając wilgotności pustyni. Powodem jest szczególnie suche powietrze ponad lub w pobliżu źródła ciepła. Rośliny doniczkowe utrzymywane w takich warunkach nie tylko zużywają wodę szybciej, wolniej rosną i szybciej zaczynają więdnąć, ale ich liście stają się plamiste lub pomarszczone i wcześniej opadają. Kwiaty gwałtownie usychają i opadają. Na ogół rośliny domowe wymagają wysokiej wilgotności.

Wpływ wysokiej wilgotności gleby

Nadmiar wody występuje znacznie rzadziej niż susza. Przejawia się on najczęściej na glebach słabo przepuszczalnych lub występuje w uprawach doniczkowych nadmiernie nawanianych. Rośliny w glebach nieprzepuszczalnych nie posiadają wigoru, często więdną i mają liście jasnozielone lub żółtozielone.

Skutkiem nadmiaru wody na glebach zalanych lub powstałego w związku z słabą przepuszczalnością gleby jest zamieranie korzeni, prawdopodobnie z powodu braku wystarczającej ilości tlenu. Mokre, beztlenowe warunki sprzyjają rozwojowi organizmów beztlenowych, które w cyklu życiowym tworzą azotyny, które są toksyczne dla roślin. Ponadto, komórki korzenia uszkodzone wskutek braku tlenu tracą swoją wybiórczą przepuszczalność i pozwalają roślinie absorbować metale toksyczne i inne substancje trujące. Zamarłe korzenie są również łatwo zasiedlane przez fakultatywne pasożyty.

Wpływ nadmiaru wody jest najczęściej widoczny w uprawach doniczkowych. Nadmiernie nawadniane rośliny zwykle zrzucają liście lub liście żółkną. Czasami liście i pędy pokrywają się brunatnymi lub czarnymi mokrymi plamami lub ich korzenie i podstawa pędu czernieją i gniją wskutek wtórnego porażenia przez mikroorganizmy patogeniczne uaktywnione w następstwie zwiększenia wilgotności gleby.

Aby uniknąć występowania chorób wywoływanych nadmiernym uwilgoceniem gleby należy:

  1. Rośliny nawadniać, gdy górna część gleby jest sucha.
  2. Unikać nawadniania roślin, gdy gleba jest wilgotna, szczególnie zimą.
  3. Umożliwić odprowadzenie nadmiaru wody przez utworzenie w podstawie doniczki otworu odwadniającego.

Nierównomierne uwilgotnienie gleby jest przyczyną choroby zwanej dzieciuchowatość i paciorkowatość bulw ziemniaka.


Cel ćwiczenia

  1. Poznanie przyczyn i objawów chorobowych spowodowanych niedoborem lub nadmiarem wody.

Materiał

Rośliny z objawami niedoboru lub nadmiaru wody.


Ćwiczenie

1.
Wykorzystując udostępnione rośliny scharakteryzuj objawy chorobowe. Wyniki porównań zestaw w tabeli. Określ domniemane przyczyny chorób.

Pytania

1.
Poza wrażliwością roślin, od czego jeszcze zależy wielkość efektu niedoboru lub nadmiaru wody?
2.
Jakie objawy innych chorób przypominają symptomy wywołane niedoborem lub nadmiarem wody?